Hallå, hur klockren palett? Urban Decay Gwen Stefani Eyeshadow Palette tar nog priset för årets bästa palett enligt mig. Den innehåller allt man kan tänkas vilja ha till en vardagssminkning med kalla och varma nyanser, matta och skimrande – samt med ett härligt ”pop of color” för festligare sminkningar.
Urban Decay Gwen Stefani Eyeshadow Palette (495 kr) släpps i butik nu i december och innehåller 15 olika högpigmenterade färger (varav 12 är helt nya UD-nyanser).
Jag älskar Gwen Stefani och kan inte annat än älska denna palett också. Det märks att hon har varit med och skapat den. Från palettens lyxiga utseende som speglar Gwens förkärlek till guld och grafiska former i svart och vitt till färgerna och namnen på de olika skuggorna. Du hittar till exempel den guldskimrande skuggan 1987 (året som No Doubt formades), den rosa skuggan Harajuku (för Harajuku Girls – Gwens fyra kända bakgrundsdansare) samt andra skuggor som Blonde, Punk, Serious och Blackout.
Urban Decay Gwen Stefani Eyeshadow Palette
Så jäkla fin kombination av färger! Jag ÄLSKAR blandningen av kallt och varmt, skimrande och matt samt färklickarna med rosa och blått. Detta kommer garanterat bli min nya go-to-palett till vardags samt på resor.
Sedan förtjänar ju Urban Decays kvalitet ett inlägg i sig. Jag provade märket för första gången i november på beautykonferensen i London och föll pladask. För allt. Urban Decay är fantastiskt och denna palett är något alldeles extra.
Jag har använt nyanserna Blonde, Steady och Punk till min sminkning.