iPhone 5 vs. Samsung Galaxy SIII


Lorissa
Jag skulle ha valt iPhone. För jag har en samsung och mamma har en iPhone4 och hennes är på riktigt trvligare att ha att göra med ^^
♥ - ANGELICA - ♥
Jag vet faktiskt inte vilken jag skulle valt. Jag är helt lost på vilka mobiler som är bra och inte och så vidare. Men det är ju alltid kul med ny mobil :)
Patrik
Jag skulle ha valt iPhone 5, men det är för att jag gillar apples prylar, funktionen och driftsäkerheten som man får där. Dom lever helt enkelt upp och levererar över mina förväntningar.
Just nu har jag en iPhone 3GS som har varit med några år, den fungerar lika bra än så den får gå något år till (eller tills den ger upp).
Linii
Jag har en Samsung galaxy SIII och jag kan verkligen rekommendera den! Sjukt häftiga funktioner som inte finns i någon annan telefon och dessutom är iPhones så begränsade och alla deras telefoner är i princip likadana.. Ser kanske lite annorlunda ut! Galaxy SIII har grafik att dö för och kameran är bra och har många funktioner! Bra ljudkvalité också så det duger hur bra som helst att se film på mobilen om du vill. Har haft min sen början av sommaren och tycker verkligen den lever upp till "världens bästa telefon" som den blivit rankad till :)
Linii
Kan tillägga att Samsung Galaxy SIII också har 16 gb inbyggt minne :)
Sofia
Iphone, galaxy s3 är så himla stor :(
aliengirl- artist, actor & dancer
Jag hade nog valt iphone 5 för det var antingen Keela eller Caty..eller båda som hade den. Och den värkar funka utmärkt för dom och värkar nöjda med den! :)
Iphone vill jag gärna ha. :D
Jackie
hehe, jag har egentligen ingen större koll på vad som skiljer sig mellan 5:an och tex 4s men lätt iphone!
Jag har 4s:an och och är mer än nöjd. iPhones är lätta att hålla på med, även en inte-teknikintresserad mamma kan lära sig använda den (min mamma bevisade det igår haha) och det finns massor av appar att ladda ner. Men å andra sidan så har väl en android fler GRATIS appar och möjlghet att göra mobilens utseende mer personligt eller vad man ska säga?
Hm... men eftersom jag är apple-galen så hade jag utan tvekan tagit 5:an ;-)
Linda
Kan inte säga så mycket om iPhone 5, men jag är sjukt nöjd med min Samsung Galaxy SIII! Trodde att den skulle kännas stor, men den ligger väldigt bra i handen :-)
Jennysen
Jag har aldrig haft med Samsung att göra i smartphoneform, men älskar iPhone. Har testkänt min kompis 5:a och den var supertrevlig.
Älskar min 4:a och funderade på att skaffa 5:an, men då jag har två 4:or (en från jobbet och en egen) och jag funderar på en iPad så ska nog skaffa mig en iPad och hålla i mina 4:or ett tag till!:)
moufieeh ♥
IPHONE 5, LÄTT! :) finns mycket fler söta skal till iphone, alla appar kommer ut på app store långt föra google play, SIII:an låser sig om du vänder upp och ner på den vilket kan vara jobbigt om man lyssnar på musik osvosv, jag själv har iphone4 och är huuuur nöjd som helst! iphone5 har dessutom massa nya funktioner på blandannat kameran som verkar vara riktigt grymma :D och iphone går inte alls sönder så lätt som alla tror, jag har tappat min x antal gånger och jag har inte en enda repa ;) SIII:an tror jag däremot går sönder lättare, och dessutom är skärmen jättestor och jobbig ju! tror inte ens den får plats i fickan haha!
iphooooooooooone, lätttttt!
▲»JoJZ - Uɴᴅᴇʀʜåʟʟɴɪɴɢ ᴘå ʜöɢ ɴɪᴠå ♛
Samsung galaxy s 3, HELT KLART !
har aldrig gillat iphone.. hehe (:
♥ ♥ Melissas Prinsar ♥ ♥
jag hade iphone innan sen fick jag samsung 3 av min bror och de är skillnad på mobil å mobil! jag skulle ALDRIG lägga pengarna på iphone 5 för den är inte värd de plus att du kan få så mkt bättre mobil för dom pengarna som tex samsung 3 :)
jag jämförde min iphone 4 med 5an och 4an va BÄTTRE dom har tatt bort massor på 5an och gjort om massor nej ja är super nöjd med min samsung och skulle inte gå tillbaka till iphone!
och jag älskade min iphone innan :p
emma ♥
jag har samsung galaxy s3 och är nöjd :) funkar utmärkt och har aldrig krånglat ;)
kaffehörnan
Iphone skulle jag valt, har redan 4 an
Malin ♥
Samsungen :)
Anna T - Nörd & Filmskapare
Åh vad svårt, jag tycker själv inte att iPhone 5 verkar så mycket bättre än min 4s egentligen så jag hade nog tagit en Samsung för den stora skärmen, perfekt att blogga på och för att förnya lite.
LINN
åh ja du måste se :D
madde
Jag hade en samsung galaxy tidigare, men nu har jag en iPhone 4s.
Om du är en "tekniknörd" tycker jag nästan att du borde ta en Samsung galaxy note2. Superbra telefon, lite mer invecklad än iPhone. Och många som har iphone blir "less" på deras telefoner då dom är för enkla. Men samsung kan du utforma nästan som du vill om du t.ex. laddar ner "GoLauncher". Som förövrigt är ett sjukt bra program för att ändra utseendet på mobilens innehåll. men det finns oturligt nog inte till iPhone
Kajsa
En iPhone, mycket trevligare i min mening. Lätta att förstå sig på också. :) Plus att jag älskar Apples grejer! ;)
Petra
Jag skulle nog valt samsung galaxy s III, eftersom den har en större skärm. Och för att den har fått väldigt bra "kritik". :D
DESIGN AND STUFF.se
Jag har Galaxy S2 just nu och den suger som fan. Har bara upplevt problem med den. Har ägt iPhone tidigare och jag bara längtar tills jag får min nya iPhone igen. Samtidigt vill jag inte heller bidra till ett parasitföretag, får bara kväljningar hur avskyvärda Samsung är vad gäller vissa beslut de tar.
I slutändan handlar det mest vem du är som person. Är du den experttypen som vill kontrollera allt i dina mobil/gadget, eller är du den som helst inte bryr dig om hur motorn under huven ser ut och bara vill att allt ska fungera som det ska. Om du är experttypen så gå för Android, vill du att saker bara ska funka så iPhone.
Elina
Jag skulle aldrig valt en samsung till min mobil i alla fall, :P Vet inte vad det är med dom, gillar inte innehållen bara, haha. :P
Davida
Jag skulle tagit en Iphone, jag är jätte nöjd med min! :-d
Louisa
Helt klart iPhone! Hinner inte dra hela köret nu men iPhone 5 är på många sätt bättre än S3an, dessutom snyggare och inte lika otympligt stor ;)
LILITH - boktokig mamma med Borderline
Jag skulle ha valt Samsung för att det är en större frihet med Android. Du kan byta mellan märken osv utan att förlora appar, telefonbok osv.
Patricia♔ ᴳᴽᵀᴱᴮᴼᴿᴳ
Jag har inte haft samsung, så därför hade jag nog valt Iphone5.
Isabell / Keilys.org - Illustration & design
Också lite av ett teknik freak, så att så fort jag betalat klart på min iphone 4, så ska jag skaffa en iphone 5. Gillar Iphone sen förut så det är de jag kommer hålla mig till! :) Kram
loova
Samsung såklart;)
emiliarodi.blogg.se
iphone strular rätt så mycket ... har dock inte haft samsung smartphone men har haft deras mobiler och dom har knappt strulat nått.
vill själv byta min iphone 4s till en samsung galaxy s3
Linéa
Jag skulle ha valt iphone 5, mest för storlekens skull. Jag vet inte hur s3:an är att hålla i och så men det känns bara som att den skulle vara lite stor att ta med sig, lätt att tappa kanske. :-P Sen så vet jag inte hur Samsung telefoner är, den kanske är jättebra jag vet ju inte! Men jag är mest "bekant" med iphone och är själv snart ägare till en 4:a :-d (iphone5=dyr haha)
GD
En S3.. Den lär inte gå sönder lika lätt som iPhone 5
Sandra
Vi har haft våra iPhone5 i snart 1 månad och jag skulle inte byta bort min för någonting i världen :-d
Evve-Normal is boring!
Iphone, för den är bäst helt enkelt :P
acires.se
Har samsungen. Helt underbar och när man väl har haft den kan jag inte förstå hur man kan gå tillbaks till Iphone sketskärm och så. Kvalitén på den är ju underbar, lika så kameran!
Malin
Galaxyn! :) Är sjukt besviken på hur lite dom gjort med Iphonen faktikst! :) Kram
amanda
Gå mot strömmen, köp ingen iphone, så tråkigt när ALLA går runt med likadana telefoner.. det är bara märket som kostar tyvärr...
S3an är den enda telefonen som även stöder 4G, vilket iphone 5 inte gör. Har själv en S3a, och tillomed säljarna i butikerna rekomenderade mycket hellre S3an än iphonen.
I början kanske man tycker att den är stor, men eftersom du har haft 2an innan så är den inte alls så mycket större, utan det är bara skönt! Är supernöjd med min, har haft den sen i sommras, den har verkligen aldrig krånglat och håller mer än över förväntan.
Tycker alltså att s3an är en mer prisvärd telefon än iphone 5!
BLOGAZINE
TRANSLATE
SÖK
ARKIV
FACEBOOK
OMRÖSTNING
INSTAGRAM
VIDEOBLOGG