Inspiration: Träning hemma

Som ni vet har jag sagt upp mitt gymkort eftersom jag inte tränade så mycket (läs: inte alls). Men visst vore det kul att komma igång med träningen igen! BEACH 2012 HERE I COME, eller nåt
Trots att jag flyttat två tågstationer norrut, och att det ligger ett gym i närheten av där jag bor, så känner jag inte för att binda upp mig till ett gym igen. Jag måste hitta motivationen. Bästa lösningen för mig är nog att komma igång med träningen hemma.
Helst skulle jag vilja ha ett rosa rullband som jag kunde springa på när jag kollar på tv, haha. Men eftersom vi inte har spciellt mycket utrymme hemma så har jag gjort ett inspirationskollage med träningsprylar som faktiskt skulle fungera hemma hos oss. Prylarna kommer från den nystartade nätbutiken Gymkompaniet.se. De har en hel del produkter för hemmabruk även gymutrustning, kampsportsprylar, begagnat och kosttillskott.
Så ge mig motivation till att börja träna! Vad är smartast att köpa? Jag är inte så för att bara lägga mig ner och göra sit-ups, tyvärr.
sannas rum
Önskar vi hade plats för sånt där /:
Emelie
Det jag skulle be dig köpa är ett par hantlar i väldigt lätt vikt. En medicinboll i kanske vikten 3kg och sist en balansboll!
Dessa saker är dom saker som jag själv vill ha hemma :)
MALLON.SE ♥
svar: åh men tack söt! :D
men jag vill ha förändring, mest på detaljer :)
det är bara nåt på engelska, nåt skit konstigt, nåt hjälpmedel eller nåt sånt :(
FANTASYDINING-En blogg om temarestauranger & resor
Ja åk dit om du är i London. Super mysig butik!!!
Jag har kommit igång med träningen i år. Det känns jätte bra. Jag varvar hantlar med långa snabba promenader och spinning pass på friskis & svettis!!:-d
Patrik
Jag skulle absolut rekommendera en kettlebell för hemmaträning. Går att träna hela kroppen med den, sen tar den ingen plats när man inte använder den. Finns en massa inspiration på youtube :)
Anna T
Jag gillar hemmaträning, mamma hade en typ av träningscykel i vardagsrummet förr som man kunde använda men nu när den är i källaren så känns det inte lika lockande.
sv: Tack <3, neeej känn inte så, du visste ju inte.
daniella:)
Hej, nu har jag fixat till designen igen!:) Men nu har jag bara ett problem kvar.. Längst upp där det är länkar, så står det "länk 1, länk 2, länk 3" osv.. Hur får jag det så att det står t.ex. "videoblogg" och hur gör man så att man kommer fram till mina videobloggar när man klickar på den länken?:) Jätteschysst om du kan förklara hur man gör, eller hjälpa mig!:)
Melinda
Vill också ha ett sånt där rosa springband, faktiskt 33% rabatt på det ju nu så du vet :D
Har en hel del saker hemma, pilatesboll, ab circle pro (från tvshop), situps bänk, crosstrainer, hantlar m.m :)
Sara
Jag tränar bara hemma med träningsdvd:er :) Så jäkla bra!
Ingrid - Mamma till Zelda
Haha jag drömde också om ett rullband framför tvn innan vi fick barn! ;)
Innan jag blev gravid så hade jag precis kommit igång med träning hemma med Gillians 30 days shred och hantlar :) 20 minuter om dagen, jag blev genomsvett och hade träningsvärk! Det kombinerat med en powerwalk var riktigt bra nybörjarträning :) Rekommenderas som start!
Frida
inget kul när filmen inte var bra när man går på bio :(
ISAB3LLA- photography
SV: Ja, det är väl meningen, men ändå haha! :)
Vi uppfinner en dunkerkur, som funkar lika bra som bamses dunderhonung?! :D
Skulle vara väldigt skönt att bli av med den där hostan...
Elenore
Hej Ida!
Tänkte bara berätta att vi nu fått in snygga underkläder i vår webshop! ;-)
Sen har vi ju kläder, skor, väskor, accessoarer och lite Victoria Secret produkter!
www.bydee.se
Krama
Emma
När jag får hus då ska jag ha ett rum med bara gymgrejer!
Vi har ett gåband, går på det ibland men det står ju inte fram då kanske man skulle hoppas på det lite mera :)
Vi gymmar på gym nu, det känns bra, men hade gärna velat ha de här hemma såklart :)
Kram
Angie Obell
TAck :)
malin [fotoblogg]
vi har en vibrationsplatta hemma som jag gör styrkeövningar på varannan dag, ger jättebra resultat och den tar knappt upp någon plats alls :)
ANGELICA.BLOGG.SE ♥
JAG HAR BLIVIT BEROENDE AV DIN BLOGG :O
Alltså på riktigt, har inte tänkt på det förut. Men vet du vilka sidor som jag först klickar upp när jag startar internet?
blogg.se, hotmail, bloglovin, adaras.se
:D
ANGELICA.BLOGG.SE ♥
Jag håller också på att fundera på om jag ska bojkotta gymmet och köra hemma istället. Dock går mitt gymkort inte ut förrän i augusti så jag får väl pallra mig dit några gånger iaf :P
cherie's välgörenhetsblogg
jag och adam har en boxningssäck & crosstrainer i garaget, men vi tränar helst på gymmet ändå. haha. men det är skönt att kunna boxas av sig stress eller aggression. :)
Rinki
Att träna hemma är ett jättebra sätt för att få igång träningen! Jag hoppas att det kommer att gå bra för dig :).
Sv: Ja, det är hemskt att hon som mamma uppmuntrar sin dotter sådär! Usch.
Hur ser din dag ut idag?
Kram
sarah
jag ska börja träna hemma nu och så =)
sanna
hemmaträning är fett nice, det kommer jag hålla på i framtiden, typ pilates! :D
The Life Of Yarp - Live your life before someone else does it for you.
Roligare med hemmaträning faktiskt :) jag känner mig så himla fet och ful på gymmet :P
LIENE
Bra med hemmaträning tycker jag:) brukar bara köra och sit-ups hemma.
MaryCaroline
Nu tränar jag ingenting längre, tyvärr. Har aldrig varit ett stort fan av att träna. Men jag tränade hemma ett tag, sit-ups och lite olika övningar, typ cirkelträning och hantlar. Ganska bra träning faktiskt. Egentligen skulle jag vilja ha en crosstrainer, men det lär tyvärr inte bli av...
Elma - Mitt liv som ogift!
Nu är jag lite som jag blev, men det jag brukar göra för att få motivation är att kolla i Försvarsmaktens träningshäfte som jag fick efter jag mönstrade, de borde ha någon sådan ute på deras hemsida, men jag är inte säker.
Hur som helst, i den finns ALLT. Allt från exakt hur man ska äta (vad och när) till en mängd olika övningar för att träna styrka och/eller kondition. Till och med ett TRÄNINGSSCHEMA! Tre varianter, ett för soffsittaren, en för den hyffsat vana och en för den som tränar allsidigt flera dagar i veckan. De allra flesta övningarna går att göra hemma, och de är roliga övningar också! :-d
Bara att gå in på Försvarets hemsida tycker jag fungerar bra också, när man ser alla bilder på vad de håller på med så blir jag peppad att börja träna :)
Nu är jag som sagt som jag blev och har ett ganska stort intresse för Försvaret... Sen ser det faktiskt jävligt roligt ut att springa runt i lera med ett par coola solglasögon :cool:
Ett annat tips är att sätta upp en lapp på kylen på nått roligt träningsredskap, en vältränad person som du vill efterlikna, eller en lapp där det bara står "träna", till slut kommer du bli så less på dendär lappen att du tränar bara för att få bort den :-P (För den måste ju självklart sitta uppe tills du har tränat minst 3 gånger)
ladymuffin
Har också testat träna lite hemma. Men blir latare och behöver nån som pushar mig. Så det funkade inte riktigt för mig. Köpte dock nyss en yogamatta som jag tänkte köra lite hemma.. Får se hur det går.
Elma - Mitt liv som ogift!
Såg nu att det var en som skrev ett kommentar om en kettlebell, DE ÄR SUPERBRA! Och man kan verkligen göra allt med dem, vill man leka fram något så kan man bara göra det, och det är näst intill omöjligt att inte lyckas bli starkare med en sån...
Madeleine Johansson
Du kanske får fara och testa på som du känner dig lite små sugen på men inte vågar ;-) Tycker du ska testa Pole och klättring och bugg :thumbup:
Jolline
Hantlar. Sen ut och gå powerwalks är bra för hela kroppen!
Man blir piggare av att ut och gå och göra det några ggr i veckan.
sv: Hihi ja, love mina små undulater.
Hoppas du snart blir fri från förkylningen. Jag har själv varit förkyld mest hela vintern. Men Nezeril har varit min bästa vän. Men köp också nozoil som du använder om du måste använda nezeril mycket. Så slemhinnorna inte torkar ut. Nozoil håller även influensa och än mer bakterier borta. :)
Lisa
Jag tycker bäst om att "inte träna alls" -- ju större sak man gör av det desto mer motvillig blir jag. Det jag tycker är bäst är att ta långa, raska promenader (om man sätter på musik med högt tempo är det bland det lättaste man kan göra). Man kan även jogga/springa, om man hellre känner för det.
Att dansa loss till musik i vardagsrummet är inte helt fel det heller (man finner mycket inspiration på YouTube), dock är det inget jag rekommenderar om man inte är ensam hemma.
Kram på dig!
ADARAS.se - din bloggtidning på nätet!
Svar Madeleine:
Ja det vore ju grymt! Men skulle helst vilja ha med mig någon, haha. Så jag slipper känna mig typ sämst! xD
Maria en av norrlands bloggar
har börjat med hemma träning jag också och de är himla skönt :)




Tillbaka Till Startsidan
2012-01-17
09:51:36
URL: 






