Nya kexchokladen - utan hallon, banan eller blåbär

Här är de omstridda chokladkakorna från Cloetta. Kexchoklad Hallon, Banan och Blåbär som inte innehåller ett hallon, en banan eller ett blåbär.
Cloetta måste byta omslagsförpackningarna på deras nya kexhokladsmaker. Detta eftersom det nya reglerna säger att man inte får ha en bild på en ingrediens som inte finns i ingredienslistan på omslaget. Den 6 juli i år godkände EU-parlamentet nya regler för märkning av förpackad mat.
Det var i vintras som kexchokladen med smak av blåbär lanserades. Då konstaterades det att chokladen inte innehöll ett endaste blåbär. Nu i år lanserade Cloetta två till smaker, hallon och banan. Inte heller dessa chokladkakor innehöll det som omslagen lovade.
Enligt Cloetta ska kunderna förstå att det rör sig om konstgjorda aromer när de marknadsför chokladen med texten "med blåbärssmak". Men hur lätt ska vi förstå det när omslaget är täckt av blåbär? I Marabous Frukt och Mandel finns det t.ex. både frukt och mandel i.
Jag tycker att det är bra att Cloetta måste byta omslagsförpackningarna på chokladkakorna. Även om mycket i dag innehåller konstgjorda aromer tycker jag inte att vi lätt ska acceptera att det gör det. Speciellt inte när halva omslagsförpackningarna har varit fyllda av något som varan inte innehåller.
Jennie Lenita
Åh, fast det låter riktigt spännande med smakerna :) Jag måste verkligen prova, jag som är en choklad älskare ;-P
Guevacci - Blog of Awesomeness!
jorå det rullar på :) är det fint väder hos er just nu? här är det sol och varmt :D
Natella ~ | Natalie E
Vad konstigt att det innehåller det!
Tycker iaf, att den med blåbär smakar blää :P
Hej!:) du deltog i veckans bloggintervju förra omgången och nu har jag startat upp en ny omgång där du har chans att bli just veckans blogg:) om du vill delta, klicka här: http://lavitadilovisa.blogg.se/2011/july/veckans-bloggintervju-1.html#comment
EKO Lisa
Eller om de absolut inte kan tänka sig att byta förpackning kan de ju alltid lägga lite riktiga hallon eller blåbär i chokladen:)
Julia (fotoblogg)
Har smakat den med hallon, den är god :) men jag blev inte lika sugen nu när man vet att det absolut inte rör sig om några hallon i den!
Elin › en personlig fotoblogg
Svar: Så bra :) Tycker det är det minsta man kan göra om man hade chansen till det :)
Lisa - fotografi och mode
men den med hallon smakar ju hallon :o
skulle du vilja ha flera liknade tävlingar som var i frida tidningen ( träffa ulrik munther på grönan ) ?
isf borde du läsa detta! jag och michaela ska försöka samla in massa namn från människor som vill det och skriva ner deras namn och skicka in till olika tidningar och hoppas på att någon kanske blir intresserade av att fråga ulrik? det skulle vara kul om ditt namn kunde vara med på listan, för... du vill väl ändå kanske ha chansen av att träffa ulrik? :D
information: http://lisahofc.blogg.se/2011/july/maste-samla-manniskor-vill-du-ha-en-till-tav.html#comment
KRAM
Fishis
Jag bryr mig egentligen inte! Är det viktigt att veta exakt vad en produkt innehåller finns det ju en innehållsförteckning. Smaka det bra, är jag nöjd :)
Kram BLOGGFIRREN- bara massa fisk :)
littelmy.blogg.se
fin blogg!Kommentera och följ min blogg!
"Regni"
Cloettas chokladförpackning illustrerar verkligen tidstrenden i ett pappersomslag!Ytan lovar och säljer mer än vad innehållet ger.Bluff och båg på ren svenska.Låter trevligt med resan.Många varma tankar osv.
Emelie
Gud vilken härlig blogg du hade! & riktigt fin design också. Ha en bra dag :) Kramis
B R O W N S U G A R
Oj! de visste inte jag, haha. Bra att dom ska få byta förpackningar då för sån marknadsföring kan dem ju inte hålla på med.
Caroline
svar; ja, det är supetgott. :}
Katarina
Inte är de så goda heller!
Jag är på din sida. Förresten så föredrar jag mörk dyr choklad. Mmmmmmm
Lisa
Jag bryr mig inte så mycket om bilderna i sig, men jag tycker att det är onödigt att proppa i en massa aromer i chokladen när man lika gärna kan använda sig av äkta varan. Hallon är dyrt att köpa, men det skulle ge mer smak än om man bara har en massa aromer.
sv. Tekniskt sätt har jag inte klarat det så länge -- syrran fick mig att prata den tionde dagen. Sedan dess har jag visserligen inte sagt ett knyst :)
Emma
sv: :D ja de är de ;)
ja mina vill bara gå sönder :P ska prova någon gång ;)
elina
Men vad tråkigt! Smakar dom som vanligt då?! :s :o ville ju smaka den med banan.......
Rebecca
har inte smakat på dem eftersom jag inte gillar någon av kombinationerna /:
Fröken M
Jag har faktiskt inte testat någon av dem, men jag föredrar "rena" produkter - gärna med riktiga bär framför konstgjorda smaker !! Ha en toppen dag :)
MaryCaroline
Jag tycker det är helt rätt med den nya lagen. Det är lika rätt som att allt ätbart som säljs måste innehålla innehållsförteckning. Om en produkts förpackning har bilder som föreställer något som den inte innehåller blir man ju som kund lurad, vilket borde innebära att man borde kunna stämma företaget bakom produkten i och med att bilderna borde illustrera innehållet = vad som även ska stå i innehållsförteckningen. Gör det inte det får man väl antingen ändra förpackningen eller innehållet, bara att välja :) Antar att de flesta då väljer det enklaste och billigaste alternativet, att ändra förpackningen.




Tillbaka Till Startsidan
2011-07-27
16:48:15
URL: 






