Nyfiken: svar på tal!

Okej, jag vet att jag sa att jag inte kommer svara på några anonyma kommentarer. Men det här är ett undantag!
Svar till Nyfiken:
För det första: om du tycker det är stört med en "bloggtidning" varför läser du överhuvudtaget min blogg? Du ser ju till och med i namnet att jag kombinerar bloggande (personligt skrivande) med journalistik.
"Nyfiken", jag tror att du lever kvar i det gamla sättet att se på journalistik. Under 2000-talet har kommersialiseringen fortsatt och framväxten av bloggar och andra sociala medier (som Facebook, Youtube och Twitter) har påverkat journalistiken. Blondinbella har till exempel blivit överöst med kläder och smink. Men ändå skriver Björn Häger i boken "Reporter" att i den etablerade medievärlden ser många Blondinbella som en av senare års mest inflyteslerika journalister.
Och sen förstår jag inte vad du menar med opartisk? Jag försöker inte vara opartisk. Jag tror knappt att det finns någon opartisk journalistik. Vad som finns är journalister som försöker hantera sina subjektiva val och utgångspunkter samt journalister som försöker dölja dem. Jag tror att man kan vara objektiv, saklig och subjektiv. Men jag har inte skrivit att jag är det - vilket inte all journalistik behöver vara heller. Var har du fått det ifrån?
Ett råd till dig Nyfiken:
Läs Björn Hägers bok "Reporter - en grundbok i journalistik". Då kanske du förstår att journalistiken har förändrats. Det här 2000-talet!
Sen hoppas jag att du vågar stå för vem du är om du ska kommentera min blogg fler gånger.
Så svårt är det inte att fylla i sitt riktiga namn och mailadress i kommentarsfältet!
P.S Jag anser inte att jag gör reklam för alla produkter jag får hemskickade gratis. Är något skit så skriver jag såklart det i bloggen. Jag har inget krav på att lägga upp inlägg, men tycker det är kul att tipsa om det som jag tycker är bra produkter - precis som de gör i tidningar när de tipsar om smink och kläder.
Tycker du det är störande reklam - sluta läs min blogg då!
Vad tycker ni läsare?
Emma
Haha vilken looser! Jag tycker du har en jättebra blogg Ida! Och du gör ett bra jobb med din bloggtidning. Fortsätt så och lyssna inte på någon idiot! :)
puss puss :love:
lovisa
kika gärna in på min blogg & va med på mina tävlingar! puss
Lovisa
Jag tycker inte det är störande och förstår inte vad "nyfiiken" menar med det.
Du svara bra! :-P
Tycker inte heller du gör reklam för saker, tycker det är kul att läsa om allt juh! xD
Mia Olsen - ätstörd {anorexia nervosa}
SV: Tack för tipset, att jag inte tänkt på det själv!
Pro viva har jag druckit och det hjälpte inte, men ska nog testa Activia (?) som du skrev.
Allt testas mer än gärna för att få ordning och reda på magen min. Haha.
Kram
Jennie
Jag älskar din blogg just för att den är personlig.. Den är fylld med saker som kretsar dig samtidigt som du kombinerar det med journalistik.
Du ska inte, egentligen, ägna ens en tanke åt att svara eller bry dig om såna kommentarer, för uppenbarligen var den en som inte riktigt visste vad han/hon pratar om.
Din blogg är grym, du är grym.. Keep up the good work! :D Din blogg-tidning, hur du sen hanterar den är ditt egna val.
Kramen!
Caroline
tack! :D ja min mamma är såå snäll ;d
eh vilken konstig kommentar o.O
Patrik
Nyfiken har visst missat något, och har säkert inte läst aftonbladet eller expressens hemsidor. Där kan man snacka om att sälja ut sig med reklam samtidigt som man vinklar hej vilt (och försöker tuta i folk att det är fult att tjäna pengar). De flesta journalister lever mer eller mindre på lön för pengar som företagen får i reklamintäkter.
Jag tycker din blogg är riktigt bra, men en bra blandning på innehållet.
Jenny Izzadora
jaaa gumman det e klart jag säger till :D kommer nog snart upp på bloggen kan snart inte hålla mig mer, hahahah
pusss!!!
"anonym" gillar nog din sida verkar de som ;) annars hade "anonym" inte läst din blogg :)
hihih PUSSSSSSSSSSS
Sanna
Jag tycker din blogg är skit bra och inspireras alltid när jag kommer in här och läser, så den där kommentaren var helt onödig!
Visst att jag kan förstå synpunkten att man inte behöver göra reklam för minsta lilla gratis pryl man får hem om man inte själv gillar den, för det gör inte jag heller. Gillar jag inte en produkt så skriver jag inte heller ut det! Antingen skriver jag vad jag tycker dvs. att den är dålig eller vad det nu är för att.. eller så ägnar jag inte tid åt att skriva om produkten i huvudtaget i min blogg helt beroende på vad det handlar om.
Men det är ju precis vad du gör!
Kram Sanna
Sanna
Åh nej! Det var inte alls meningen att du skulle känna så. Jag tycker du är jätte duktigt och vill gärna ha en bild utav både dig och henne.
Tänkte mer sprida och tipsa mina läsare om två duktiga och kreativa människor och samtidigt få lite hjälp på vägen emot vad som egentligen blir snyggast att ha i mitt framtida vardagsrum.
Dessutom har du fått ganska positiva kommentarer om ditt verk, bara jag som inte publicerat och besvarat dom än.
Kram Sanna
Fotograf Jenny Eriksson
SVAR: åh tusentack :D
Haha!!! SÅ JÄVLA BRA!:-d
"Regni""
Bra rutit!"Ta ingen skit!"Många varma tankar osv.
Alexandra Ekstrand - frisörelev ♥
att det där var en riktigt patetisk kommentar! det är din blogg, som du gör på din fritid. inget jäkla aftonbladet som läses av flera hundratusen per dag. skitbra svarat gumman!
PUSS & KRAM
Linda - en vimsig Mamma
jag hade inte kunnat skriva det bättre än vad du just gjorde! jo tack det är bra här med! kram
Sandra
Ja håller med, tycker man inte om denna blogg behöver man ju bara strunta i att läsa!:-O
Hannele - mamma till 2 underbara prinsar <3
En människa som inte behöver din uppmärksamhet..skit i han/hon och kör ditt race :)
Tant Kim | Design och Layout
sv: Ja jag börjar känna mig bättre nu. :) Det kändes skönt att få komma ut lite idag, var i skolan och gjorde prov i svenska B. :) Så nu mår jag bättre än vad jag gjorde i morse. :) Underbart.
Härligt att du hade en bra alla hjärtans dag. :) Min var som en vanlig dag bara. xD Nope, jag har inte hunnit utnyttja presentkorten ännu, väntar ju på dig ;) Så vi kan gå tillsammans. :D
Hoppas du hade en bra helg tjejen. :)Min bestod mest av snor och hosta.. Hehe. :P Kramar
Jasmine
Jag tycker att kommentaren är tänkvärd - för alla. Dock vill jag (som inte kan något om ämnet) anse att journalistik är personligt, men ändå måste hållas inom vissa ramar. Så jag tycker det är tänkvärt, men varken rätt eller fel.
Svar: Spana in Jasmine's Kortmakeri (http://jasmineskortmakeri.blogg.se) på lördag kväll, så kommer det upp fler bilder på kortet. Välkommen in!
Kram
Kashaya
Äsch strunt i henne. På en privat blogg så tycker jag man få skriva vad man vill och det är klart man ska tipsa om sådant man gillar, det är ju kul med tips.=)
Lisa
Jag är helt galen i din blogg, och "Nyfiken" har rätt dåliga argument. Som du säger kombinerar du journalistik med personlighet, och det kan man göra. Ledarskribenter och krönikörer ses som journalister och de vinklar sina texter även om de tar upp olka perspektiv. Det är även som du säger -- om du inte skulle gilla någon produkt du får hemskickad är det klart att du inte ger den en bra recenssion, och det finns ingen större skillnad i det jämfört med att recensera filmer.




Tillbaka Till Startsidan
2011-02-27
23:14:06
URL: 






