Skönhetstips: mineralfoundation och rouge


Har ni testat mineralsmink någon gång? Nu har jag använt min mineralfoundation och mitt rouge från Everyday Minerals i över en månad. Produkterna är kärleksfullt handgjorda, har ett stort miljötänk, är lätta att applicera och ger ett fint resultat. Det kan knappt bli bättre.
Jag är jättenöjd med produkterna som jag köpte från Brallis.se. Inte nog med att det är så skönt att applicera med den lilla borsten, resultatet blir även väldigt bra. Det känns betydligt "luftigare" än om man använder flytande foundations, till exempel. Jag känner inte ens att jag har smink på när jag applicerat min mineralfoundation. Beroende på hur många tunna lager du applicerar så kan du dessutom få allt från halvtäckande till heltäckande resultat.
Mineralsmink är helt klart något jag kommer vilja köra vidare på. Se bara på mitt glow kit! Det kommer jag inte vilja vara utan, eftersom man får så fin lyster av det.
♥ Så applicerar du mineralfoundation:
Gör några hål i det tunna, skyddande plasthöljet i burken. Knacka ut en liten mängd foundation i locket, snurra runt borsten i locket så att all foundation samlas i borsten, slå av mot locket och applicera därefter i hela ansiktet. Tänkt swirl, tap och buff. Buff innebär att du applicerar med cirkelrörelser i ansiktet.
Min foundation heter Semi-Matte Foundation Light och passar dig som har gul till persikohy med varma undertoner.

♥ Så applicerar du rouge:
Börja med att le mot dig själv i spegeln. Ta lite rouge på borsten (bättre för lite än för mycket, bygg upp flera lager tills du är nöjd) gör även här swirl, tap och buff. Applicera rouget på "äppelkinden" och arbeta bakåt mot örat. Var noga med att inte gå längre än till ögats mitt eller lägre än örats nederkant. Borsta ut rouget ända mot örat för att undvika ett tvärt avslut.
Välj gärna en färg som harmoniserar med dina läppar för snyggast resultat. Rouget finns i flera olika matta, glansiga och skimrande nyanser. Mitt rouge heter Daydream och ger en väldigt naturlig och fräsch look med fin rosighet.
Sanna
SV: Filmen var faktiskt riktigt bra, så tycker absolut du ska gå och se den.
Kram Sanna
Sanna
SV: Okej, får maila skolan och fråga så får vi se om mina betyg etc. räcker in för att komma in på Södertörn.
De är rätt många som söker väl? Vet du vilka ämnen som krävs förutom grundläggande?
Kram Sanna
Sanna
SV: Ja, fast kommer bli ledsamt när One Tree Hill börjar också, då de är absolut den sista säsongen.
Kram Sanna
EMMAS!- julkalender i bloggen
bra tips :D kram
Sanna
SV: hehe, ingen orsak! Älskar verkligen riktigt starka och färgglada plagg till min lilla tös.
Kram Sanna
KarinHannaIsabelle- photography
sv: GOD JUL! :D
emelie strömberg'
jag har verkligen velat testa mineralsmink länge! Mest för att det är bättre för hyn :)
Hu länge räcker en foundation om man använder den varje dag? (:
helene - passion for heels
Hur kan de sälja everyday minerals så SJUKT billigt?!?!
ANGELICA.BLOGG.SE ♥
Har aldrig testat, för jag sminkar mig så sällan :P




Tillbaka Till Startsidan
2011-12-25
17:59:27
URL: 






