#
#

Bilder från Amsterdam i går

Här kommer lite bilder från i går när älsklingen och jag var i centrum.

En liten butik där man kunde köpa cannabisplantor. Haha undrar vad som hade hänt om vi fraktade hem en liten planta till Sverige? xD

Ph. 1: Vid centralstationen
Ph 2: Vackra byggnader som kantar gatan på andra sidan kanalen

Jag hade klätt mig i långärmad magtröja. Simon berättade att vädret var typiskt "holländsk". Små regnskurar men inte så kallt att man behövde jacka.

Älsklingen sken som en sol när han fick köpa en holländsk delikatess som han berättat om för mig i Sverige.

Den holländska delikatessen består av sill, saltgurka och lök som serveras på en liten pappersduk med en holländsk flagga på topp. Det var riktigt gott!

Gatorna kryllade inte bara av coffe shops utan även av olika museér. Vodkamuseum, tortyrmuseum, sexmuseum, hästmuseum, cannabismuseum ... listan kan göras lång!

Ph.1: Vi besökte också De Beijenkorf, det kan ses som motsvarigheten till NK i Stockholm. Här finns märkesbutiker och massor av dyra kläder.
Ph. 2: Vi åt lunch på Hema. Vi delade på en bit pizza och någon slags toast med korv i (den var jätteäcklig!).


Än så länge har jag verkligen haft det supertrevligt här. Jag ser fram emot vad vi hittar på resten av veckan! :)

#
Kommentarer
 FulAnka

Amsterdam verkar skit cool ^^

 2011-08-04 22:40:20
 URL: http://fulanka.blogg.se/
 Bea

Det verkar nice där i Amsterdam ^^ Men kanske inte så mycket för "barn" med alla dom där affärerna... Deras delikatess verkar inte så god enligt mig... xD

 2011-08-04 23:22:16
 URL: http://bunniiee.blogg.se/
 Linnéa

Ser jättefint ut. :)

 2011-08-05 09:15:30
 URL: http://linneaflystam.blogg.se/
 Sofia

Ååååh jag vill tillbaka!

 2011-08-05 09:36:47
 URL: http://sofiaholgersson.blogg.se/
 Sara

Kul att höra att du har det bra! :)

 2011-08-05 10:00:45
 URL: http://saragunmarie.blogspot.com


» Jag fotar med en Nikon D700, Nikon D3100 och en Nikon Coolpix S3000. Mer information om min utrustning hittar du här.

» Jag gör tyvärr inga gratis bloggdesigner eller gratis teckningar. Däremot kan du beställa en bloggdesign eller teckning av mig, maila för mer info!

» Kontakt: adara.blogg@gmail.com
 Namn:
Kom ihåg mig?

 E-postadress: (publiceras ej)


 URL/Bloggadress: (om du har)


 Kommentar:
:-) :-( :-P :-d :-O ;-) ;-s ;-( :-| :question: :rolleyes: :love: :blush: :mad: :cool: :tired: :bigeyes: :thumbup: :thumbdown: ;-P


bloglovin
Trackback

IDA ERIKSSON

Namn: Ida Josefin Eriksson
Bor: Sedan februari 2010 med min kille, Simon Eriksson, i Stockholm. ♥
Familj: Mamma, pappa och mina fyra småsyskon bor kvar i Umeå.
Gör: Pluggar Journalistik och multimedia på Södertörns Högskola och jobbar ibland extra som skådespelare och statist i olika produktioner.

#

Läs mer »

#

#

ADARA MAGAZINE

ADARAS.se är en bloggtidning som är sprängfylld med allt från skönhet, mode och intervjuer till teckningar, filminspelningar, nöje, tips och shopping. Här hittar du personliga blogginlägg och tidningsinslag. Enjoy!

#

Kontakt:
adara.blogg@gmail.com

Kontaktformulär



TRANSLATE

#

TÄVLINGAR

Vinn den underhållande boken Tyghunden Snuff!


Läs mer »

#

SÖK PÅ ADARAS

VIDEOBLOGG


LÄNKAR

TOPPLISTOR

Fotobloggar RSS/Ping
Blogglista.se
Bildbloggar bloggar
Fotobloggar Modeblogg
Prylar och presenter - CoolStuff Fotobloggar bloggar