#
#

Tips: Så gör du pluggandet roligare


Det kan vara riktigt svårt att koncentrera sig när man ska läsa en långtråkig text om "Women, Men and Language" eller "Language and Gender". 

Ett tips då för att det ska bli lite roligare är att stryka över viktiga ord och meningar men en fin rosa penna. ♥

Det är förresten tillåtet att vara lite busig... som t.ex. att styka över en mening som kanske inte är så viktig.
OBS! Nej bara för att jag strök över meningen ovan är jag INTE feminist.

Några andra tips:
» Sitt bekvämt, men inte FÖR bekvämt. Nej, det är inte meningen att du ska somna när du pluggar, inte heller att du ska få jätteont av att du sitter obekvämt. Tänk på din hållning! 

» Ta pauser! Jag tror inte att någon kan hålla samma energi uppe hela tiden om man pluggar flera timmar i sträck. Ta en paus och sträck på dig. Gå ut med din hund (om du har en) eller gör lite yoga. hehe

» Belöna dig själv. Bestäm i förväg x antal sidor som du ska läsa och belöna dig själv med något roligt. Som t.ex. att uppdatera bloggen! Varför tror ni jag sitter här nu liksom? ;)
Jo jag har nämligen läst ut hela mitt kompendium tills imorgon. Nu är det bara lite småfix inför imorgons seminarium.



#
Kommentarer
 jessicapanda

vilka bra tips!

 2010-09-08 14:01:34
 URL: http://jessicapanda.blogg.se/
 Sandra

Ett ord: FIKA

 2010-09-08 14:03:05
 URL: http://tintura.blogg.se/
 Cecilia

Haha bra tips :D tack föresten::)

 2010-09-08 15:20:47
 URL: http://fleurdreams.blogg.se/
 Johanna

vad pluggar du ?=)

min vetenskapsteori blir inte rolig hur man än gör.... :(

Jag såg sverieg - san marino emkval :)

 2010-09-08 15:24:12
 URL: http://lifeofjohanna.bloggplatsen.se
 FRIDA HJÄRTA KEVIN

Det med rosa penna kör jag också på haha :)

SV; Ja, visst är dom snygga? :D

 2010-09-08 16:26:53
 URL: http://fridasjoblom.blogg.se/
 Alexandra

Jo det är superkul med kendo! Jag har dock bara hållt på i 9 månader och är graderad till 5:e Kyu, men satsar på 4:e nu i höst.Vilken gradering hade du och vart tränade du? :-)

 2010-09-08 16:41:05
 URL: http://alexvang.blogg.se/
 sandra

ingen aning :O

 2010-09-08 17:13:37
 URL: http://fourclover.blogg.se/
 Emelie ;)

En positiv inställning till det hela kan vara rätt så bra xD Men det är väl ganska så uppenbart :)

 2010-09-08 17:46:04
 URL: http://engelbrektganskaperfekt.blogg.se/
 thaipinnen ♥

sv; åh tack desamma :D:D

 2010-09-08 18:01:21
 URL: http://thaipinnen.blogg.se/
 Jennyh ♡ Malta, mode & chihuahua

haha gillar det där att män är pratkvarnar :D

 2010-09-08 18:22:07
 URL: http://jennyh.se
 "Regni""

Du har presenterat alldeles utmärkta tips.Jag ställer mig själv frågan:Förstod du det du läste?(Det man förstår behöver man inte "traggla" om.)Lämplig mängd vätska.Många varma tankar osv.

 2010-09-08 18:36:00
 felicia

heej fin design kolla gärna in min blogg:)

 2010-09-08 18:40:56
 URL: http://typfeliicia.blogg.se/
 Jennilie

Sv: Hehe jo tydligen..
Tack så mycket =)

 2010-09-08 21:25:13
 URL: http://dayswithjen.blogg.se/
 josefine

sv: jatack :D mår mycket bättre nu!
hur mår du? :D

 2010-09-08 22:05:43
 URL: http://technicolor.blogg.se/
 bitte

Hej skulle du vilja va snäll och gå in på den här länken

http://nelly.com/newProducts.asp?qNavigation=&qNavigationId=4&navName=senast-inkommet-man&genderName=klder-fr-kvinnor&query=&campaignpage=campaign_template_id_66&language_id=1&urltype=rewritten&keep=nyheter

Och rösta på den tjej det står Linda Anderson på.
Skulle bli väldigt väldigt glad ifall du vill hjälpa mig.

Kram

 2010-09-08 22:13:06
 URL: http://www.lovemercury.se
 Tone

Precis så ska man tänka! :) Plugga i etapper - varva mellan 100 % och soft.

Hoppas att allt är bra annars!

 2010-09-08 23:18:28
 URL: http://ailime88.blogg.se/
 Adara - teckningar, foton, drömmar

Svar Regni:
Jo jag förstod det mesta av det jag läste! Det är en text full med information vilket kan vara ganska svårt att ta till sig. Det var väldigt formellt skrivet dessutom!
Men jag ska ögna igenom texten imorgon innan seminariet börjar.
Vätska är väldigt viktigt, annars får man lätt ont i huvudet.
Många kramar!

 2010-09-08 23:24:50
 URL: http://adara.blogg.se/
 

Varför är du inte feminist!?

 2010-09-09 20:38:43
 malle

Bra tips, ungefär det jag håller mig till. Och om jag inte kan anteckna sätter jag en liten postit-flik på sidan för att kunna gå tillbaka.
Ibland mutar jag mig själv, med tex godis eller fika/kaffe för att komma igång och få pluggandet att rulla på.

 2010-09-10 21:53:50
 URL: http://maltazar.blogspot.com


» Jag fotar med en Nikon D700, Nikon D3100 och en Nikon Coolpix S3000. Mer information om min utrustning hittar du här.

» Jag gör tyvärr inga gratis bloggdesigner eller gratis teckningar. Däremot kan du beställa en bloggdesign eller teckning av mig, maila för mer info!

» Kontakt: adara.blogg@gmail.com
 Namn:
Kom ihåg mig?

 E-postadress: (publiceras ej)


 URL/Bloggadress: (om du har)


 Kommentar:
:-) :-( :-P :-d :-O ;-) ;-s ;-( :-| :question: :rolleyes: :love: :blush: :mad: :cool: :tired: :bigeyes: :thumbup: :thumbdown: ;-P


bloglovin
Trackback

IDA ERIKSSON

Namn: Ida Josefin Eriksson
Bor: Sedan februari 2010 med min kille, Simon Eriksson, i Stockholm. ♥
Familj: Mamma, pappa och mina fyra småsyskon bor kvar i Umeå.
Gör: Pluggar Journalistik och multimedia på Södertörns Högskola och jobbar ibland extra som skådespelare och statist i olika produktioner.

#

Läs mer »

#

#

ADARA MAGAZINE

ADARAS.se är en bloggtidning som är sprängfylld med allt från skönhet, mode och intervjuer till teckningar, filminspelningar, nöje, tips och shopping. Här hittar du personliga blogginlägg och tidningsinslag. Enjoy!

#

Kontakt:
adara.blogg@gmail.com

Kontaktformulär



TRANSLATE

#

TÄVLINGAR

Vinn den underhållande boken Tyghunden Snuff!


Läs mer »

#

SÖK PÅ ADARAS

VIDEOBLOGG


LÄNKAR

TOPPLISTOR

Fotobloggar RSS/Ping
Blogglista.se
Bildbloggar bloggar
Fotobloggar Modeblogg
Prylar och presenter - CoolStuff Fotobloggar bloggar