"Zieg Heil to the president gasman"

Världens finaste pojkvän överraskade mig med detta när jag satt och pluggade. Det är nästan så att jag också skulle kunna vara med i "Ung och Bortskämd" så mycket som Simon skämmer bort mig. o.O
Idag har det tyvärr inte blivit speciellt mycket tid till bloggen då jag har pluggat hela dagen. Det var inte det lättaste att välja ut en text att prata om imorgon. Tillslut lyckades jag dock besluta mig för Green days låt "Holiday".
Det är verkligen en spännande låttext samtidigt som det är en väldigt politisk text. Billie Joe Armstrong sa vid ett liveuppträdande “This next song’s a big ‘fuck you’ to all the politicians. This song’s called Holiday! This song is not anti-American; it’s anti-WAAAAR!”.
Jag tolkar den inte bara som "anti-war", utan även anti-Bush.

Klicka för att lyssna:
Malin Sundin
ja vi måste fixa en dag snart!
Dilan Dilir
så gullig Simon är! Men så klart,du är underbar så det är därför han är så schysst och skämmer bort dig <3 :D
Malin Sundin
hehe tack, igen :D
allt bra då?
Ellis
Vad trevligt att få lite uppiggande saker när du pluggar! =)
Suttit skrivvakt idag, lite segt men med några böcker så gick det bra! =)
Kram, Elenor
Amanda Rieem
Missa inte att köpa nästa nummer av Veckorevyn som kommer ut rund den 25 november, jag är med i tidningen då!
KRAM
Amanda Rieem
hihi det komer upp lite mer info innan helgen :D
Ida
vilken fin bild :)
Bella
Jo så är det nog =D
Min pojkvän brukar med komma hem med små saker till mig. Det gör så mycket att få känna sig lite bortskämd då och då.
EMYS.SE
sv: eller hur! kan verkligen inte bestämma mig =/ hehe :p
dom kostade faktist inte så mycket som jag trodde? Dem sa på Lv AB i Sthlm att en Speedy 35 monogram kostade bara runt 4000-45000 kr?
och jag vill nog ha en 30 så den lär ju vara billigare? :p vill inte ha en så stor handväska. Kan det verkligen vara rimligt att de inte kostar mer än så? fick en chock hehe!
kram
Pinknation
Sv; Hehe. Jag har suttit framför Google ett X antal timmar. Sen har jag kodat och kodat och prövat mig fram. :)
Photo is my passion
Ja,jag blev riktigt nöjd med dom! :-d
Jonna
Godmorgon :) Tack för tipset :)
Så söt han är , haha nä du ska nog inte behöva vara med där, men gott att ha är som han är :) Söt kille!
Ha en bra dag
Stella
på tradera!
malin [fotoblogg]
sv: åh tack =) hoppas du får en bra dag!
emelie
ah vad snäll han är :D




Tillbaka Till Startsidan
2010-11-17
22:56:48
URL: 






