Kvällens musiktips!
Det är ett amerikanskt band som spelar pianorock/alternative rock.

Ett utdrag ur låten Happiness ... lyrics hittar ni här (klick!)
Det här är min tre-i-topp-lista med bandet:
♥ How to save a life - The Fray
♥ You found me - The Fray
♥ Happiness - The Fray

Har ni några bra låtar/band att dela med er av? =)
Puss & hej!
Catwalkqueen
Tackar! =)
De är från Cubuc och Lindex =)
Vilken fin blogg du har! =D
N I L M A
vissa av deras låtar är sjukt bra :D
sv: tror darin eller salem hade lyckats bäst i europa!
Sanna
sv: helgen har varit bra. din?
Jacob
Hej hej.
Höm... ja. Spelade väl lite halvotajt på sina ställen. Eller ja, det gjorde nog alla i bandet. T.ex så råkade jag slänga en trumstock i nacken på sångaren i första låten, höll på att räkna in oss till sista låten utan "metronomen" (klicket som alla spelar efter i vårat in-ear system) o.s.v. Men publiken verkade tycka att det var asbra, och det är väl det som betyder mest! ;)
Jag är väldigt osäker faktiskt. Man har kommit till ett stadie där det känns som att man inte spelar för att det är roligt länge, utan för att man vill kunna leva på det. Och nu när vår sångare har hoppat av och det känns helt omöjligt att hitta en ny... ja, då blir man inte motiverad. Man hittar fel och brister hos dom andra i bandet och funderar på om man inte borde sälja trummorna, köpa bil, lägga energi på foto/filmandet, köpa en bil, renovera lägenheten, skaffa barn och leva happy ever after... Men vi får se.
Där är vi verkligen överens. Jag har ju nördat Melodifestivalen i många år, och det är i princip aldrig ens favoritlåt som vinner. Men oftast är ju Sverige lite skeva vad det gäller musiksmak och så, tyvärr.
Jag har absolut haft en trevlig helg. Såg ÄNTLIGEN Avatar... jag är lite sen, hehe.
Jag får hoppas att du har haft en trevlig helg också.
Ha det fint (trots att det är måndag, suck).
Mvh Jacob.
Linn
Sv: Tacktack :)
R e b e c c a
sv: tack :D
okej ^^ jag va med min pojkvän :)
Sandra
Gillar också The fray, greeat!
Nja.. snarare tvärtom tror jag. Det är väl lite mixade känslor för dom men när det kommer till Mjällby är det inte mkt kärlek ;)
Det kan jag förstå, jag är ju en sån som älskar att ha mkt att göra men det kan ju vara jobbigt samtidigt .. men bara det är kul står man ju ut :)
Helgen har varit superbra. Själv??
Kram
Marran
Tack för i lördags ! Hade kul även om jag blev väldigt trött i slutet :P
Jag ska nog inte lägga ner bloggen ändå. Var ett litet förhastat beslut som jag tog när jag var på extremt dåligt humör i fredags
Fenixmona
Inget internet! Slänger in detta från jobbet! kramiz!!
Ellen (ellerenellen.blogg.se)
Det var fruktansvärt gott också, kan jag lova :D Ja, min helg har varit toppen :) Hur har du haft det?
Hoppas du har det fint!
Tant Kim | Design
Jag vet min lillasysters band. Fast dom är ju bara "nybörjare" än så länge. Men lite låtar kan man hitta på youtube. Forsaken Minutes heter bandet. :) Typ bamse heter användaren som laddat upp alla låtarna. Inga videos förutom en video som jag gjorde med min lilla digital kamera som är skit dålig kvalitet på men ändå. :P haha.
Ja webdesign är suveränt roligt och man kan vara kreativ utan att ex. rita eller måla (det är ju otroligt dålig på):P Tack så mycket. :D Alltid kul när någon gillar det man gör. :D
Ja vi kan ta det på kanske ons-tor? Har du inte varit i södertälje och du håller till i tumba? :S knasigt. xD När passar det dig i veckan. För mig går det bra vilken dag som helst denna vecka. :P Nästa vecka börjar plugget igen. :)
Kramar
Michael Jackson - Minnesblogg
Jättefin blogg! :-d
Annika
Tack för tipset!
Hmmm jag lyssnar nästan bara på radio eller MJ!
Emma
Jag ska försöka spara ihop till en :)
Kram
IISABEL
den började bra men slutade dåligt. :/ själv ?
IISABEL
den började bra men slutade dåligt. :/ själv ?
Tove ♥
Förlåt för sent svar!
sv: Annars bor jag i Uppsala ;-) Allt bra? :-d
It´s you and me baby !
Bra låtar :D
bee
sv;sorry för sent svar <3
åhh avatar :D
e helt kär i den filmen <3 (a)
ah det gick ok,har fått muskel inflamation i armen :/
oh well.. haft en bra dag sötnos?<3
Ellis
Tycker att jag känner igen namnet på det bandet, ska lyssna när jag har skrivit klart här! När det gäller musiken så gillar jag det mesta men har en viss förtjusning för hårdrock, metal osv vad nu allt heter, men inte så tunga band som Lamb of God, inte riktigt min stil. Får lägga upp lite favoriter på bloggen senare! Three Doors Down och Breaking Benjamin är bra band dock! =)
Kram
Maria
The Fray är så bra! :) en låt jag fastnade för igår var Friday I'll be over you - Allison Iraheta. Vet inte varför, var bara lite Kelly Clarksonkänsla över låten, & Kelly Clarkson älskar jag! Haha. ;)
Sanna :3
bokbilden sku jag vilja ha som header :'O




Tillbaka Till Startsidan
2010-03-14
23:49:25
URL: 






