I'M ALIVE
Jag lyckades faktiskt ta mig till Stockholm igår (tåget blev såklart försenat på grund av vädret - och återigen möttes SJ av en massa fula ord).
Väl på plats igår repeterade vi en scen och jag fick bekanta mig med några skådespelare och admins.
Idag är vi lediga så för mig och några till blir det en sväng på stan! ♥
Jag ska köpa sockar (det är ingen som fattar vad det är här.. tydligen ska man säga strumpor eller sockor) och så ska jag kika efter några mörka linnen.


Jag är förresten superpeppad på att vara två veckor i Stockholm. Tänk vad jag kommer lära mig saker liksom!♥ Kanske har jag inte ens kvar min norrländska dialekt när jag kommer hem. Troligen åker jag hem nästa helg men kommer därefter tillbaka till Sveriges huvudstad igen.

I Stockholm skiner solen idag.

Lilmary
Med mig är det bara bra, hur är det med dig? :)
Kramar
Ida
Svar ("Regni"):
Vad skönt att höra att du inte hade några hål! :D
Jag hörde att det hade varit lika kallt i Umeå igår. Som tur är, är vädret inte lika kallt här i Stockholm idag. Men det är jättemycket snö! Jag som nästan trodde att jag skulle få slippa den..
Ha en fin dag!!
Kramisar
simone
riktigt fina foton :)
Tant Kim | Design
Jasså du är i sthlm du. :) Hoppas du har det skoj här i 08 området. ;) Ja solen skiner. det är underbart. :D
Själv har jag inte varit i sthlm på länge ändå bor jag ca 45 minuter ifrån. :P
Sarah
Hejsan tjejen. Allt bra med dig idag? Vad skoj o va i stockholm :) Hoppas du hittar något skoj i äffärerna :) Vad ska du förresten göra där?? Dret har jag missat helt :P
linda
Sockar förstod jag :) Allt bra?
Daniel
Köp sockor du så fossingarna hålls varma! yes nu följer jag nya bloggen förstås!
Gatumusikanterna
Hej Adara! Vi är två damer som just startat ett GRYMT projekt! Kolla in det på http://gatumusikanterna.se och säg vad du tycker. Vi hoppas kunna bjuda på mycket roligt de närmsta tio veckorna!
moa
haha, ja Sj är väl inte världsbäst på tider :P Härligt med sol :) Vad skall du göra i Sthlm i 2 veckor? :)
Smörblomma
Tur att resan gick bra :)
Vad skall du göra i Stockholm? Någonslags jobbresa? Kram
"Regni"
Höll på att trilla av stolen av pur förvåning! LEDIG!! Finns det ordet i din vokabulär och i ditt liv? Låter skönt med sol, här har det snöat hela dagen så snöskyffeln har gått varm .Jag tar undan där traktorskopan inte kommer åt att "röja".Fina bilder på dig! Du är vacker son en dag! Många varma tankar och välgångsönskningar! Kramar från oss båda!
Beatrice Jakobsson [foto]
sv: dom två senaste veckorna har jag inte bloggat, och du har kommenterat under dom två veckorna. ledsen för sent svar men behöver samla ihop mig lite. och jag försöker ännu men inte så lätt.
här kommer mitt svar..
det är inte lätt!
lukes
Anmäl dig till veckans blogg nu. Jag slumpar ut 10 stycken finalister i morgon kväll. Du kan alltså anmäla dig flera gånger så du har större chans att vinna ;) Lycka till!
FROZEN YOGURT
Ja den filmen är verkligen magisk!
Cajsa
tack sötaste! :D
hehe, visste du inte? :O :)
aw - gotlandstöis ツ
joo de är jag å bilden när jag är typ .. 7 :)
jasmingz.blogg.sejasmingz.blogg.se
green day<3
Ellis
Hoppas det går bra med allt i Sthlm, såklart man ska köpa sockar, det kan väl inte vara ett så svårt ord att förstå! =)
Kramar
Johanna - handtillverkade & handgraverade personliga smycken
Tack rara du för dina fina ord om mina smycken!! =) Var gärna med och tävla om det här halsbandet; http://item.blogg.se/2010/january/tavling-alla-hjartans-dag.html
kram Johanna
Josefine- Foto-Tankar & Känslor
tack gumman!
hihihi jo, lika gosig me=)
Jag blir galen...jag har ännu inte kommit på vem du e lik....
Väntar på att du ska bli en välkänd skådis=) som du lär bli en dag!!
Stor kram
Eja
svar: Jag duplicera bilden och vrider sedan lite på kopian, som förhoppningsvis ligger överst. Därefter drar jag ner på opaciteten på understa lagret. Sen lägger jag på skugga på båda lagren. :)
Ne det är fan sant :P Plast brukar inte vara så där jätte bra har jag hört.
Mac gillar jag inte dels för att jag tycker de är ologiska, sen för att jag inte gillar märket apple. Dessutom krånglar ALLTID datorerna i skolan, och det har väl också med att göra att jag inte gillar mac. Dock tror jag att de flesta datorer skulle krångla om 300 elever är inne på samma nätverk samtidigt :P Men nu har Mac:en fått ta skulden för det hela ;P Jag är trots allt en PC människa i grund och botten.
Adam S
Sv: Mja, bodde väl länge, antar jag. Gick inte i gymnasiet där.. Och stack sen till Umeå.. xD
Anders
Sv: Hehe nepp inga fotografier. de är alltså gjorda i ett datorprogram, ett sånt program man gör 3deffekter och animerade filmer i. på det viset är de gjorda. sådana bilder kallas renderade bilder... hoppas du förstod lite bättre nu iaf.
wilda
Haha inte så duktig men visst tävlade vi =) Flickis är en handvolt bakåt. Alltså man slänger sig bakåt "ner i brygga" o runt...
Yes, tar alla bilder själv om jag inte skriver nått annat o det händer typ aldrig ändå :P
R e b e c c a
sv: Vi har projektvecka i skolan. Där vi i våran klass har temat "mänskliga rättigheter" sedan har vi delats in i grupper. Min grupp ska berätta om Rumänien, om de bryter mot de mänskliga rättigheterna och så vidare :)
Fenixmona
Godmorgon vännen! Lägg inte bort dialekten!!! Det är charmigt...
Likadant ännu, jag måste skriva mitt namn och adress! Kramiz
aw - gotlandstöis ツ
har la inget val, ;)
Moa
Har du något tipps till mig?
Jag gillar verkligen en kille och jag tror han gillar mig men jag vet inte hur jag ska berätta det för honom?
attis
Gomorron vännen. Vad härligt att höra att du har det bra. Jag spelar det mesta. Det beror på var jag befinner mej just då jag tar tag i gitarren. Det är härligt att få sej ett gott skratt lite då och då ;) Ha det nu så jättebra och hoppas du hittar dina sockar.
Kramen
Jacob
Hej hej.
Ja, fast fyra timmar brukar vara kort för mig. Har nog bara kört kortare pass en gång tidigare, hehe. Jo, det gör väl ont hela tiden, men det är inte som att pierca sig. Brukar likna det med att någon river en med något vasst/vibrerande när man är solbränd. Mer brännande än "stickande ont".
Nja, där håller jag inte med. Gillar dom större kamerorna. Även 5D är rätt så rejält mycket större än dom i den prisklassen som du köpte kamera i. Och visst, det blir lite mer vikt och sådär, men det känns mycket stabilare, man får bättre grepp o.s.v.
Ja, fast utan datorerna hade jag nog tappat intresset. När jag pluggade rörlig bild i början på gymnasiet, så var det precis när man började köra digitalt även i skolor. Men vi hade två redigeringsrum med gamla analogredigeringar. Och fy fasen så tråkigt det var att arbeta där! Väldigt bökigt och svårt, samt att datorerna hanterar High-Def format, vilket är helt underbart. Jag är ju helt såld på 1080p filmer (Blu Ray och liknande t.ex).
Okej. Jo, men det där med NTSC vs Pal är viktigt när man pysslar med sånt här. Däremot så är det ofta inget man behöver tänka på om man kör med HDD/SD-kameror som många gör idag. Då blir det oftast universala format som sparas direkt i t.ex .mov/.avi. Det är återigen så typiskt USA att dom alltid ska utveckla något "eget"! ;)
Okej. Ja, så kallt har vi inte haft det här nere. Men vi här i södern brukar ju mest ha blask eller max någon cm snö och någon enstaka plusgrad, så här års. Så det här är lite ovanligt. Det är fortfarande världens snöstorm här nere och det verkar som att folk knappt tar sig till jobbet typ. Men jag lyckades allt, hehe! ;)
Stockholmare har ju visst dialekt, haha. Men dom ska väl vara bäst, så dom ser sig väl som "universala", hehe. Men jag har inget som påminner om något... inte om Småländska/Östgötska iaf, där min släkt är ifrån.
Jao, precis. Jag tror han kommer från Östersund, om jag inte minns helt fel.
Ja, riktigt coolt med konsert. Coolt som attan att få lira med Hardcore Superstars och dom där... eller det kanske är helt fel genre för dig, så att du inte vet vilka dom är? ;)
Ha det fint!
Mvh Jacob.
man säger ju strumpor :P
N I C O L I N A - F O T O B L O G G
SV: http://nicolinajovic.blogg.se/2009/december/christmas-feelings.html#comment ;)
Ah den var superbra :D <3
Sarah
Hejsan. Vad skönt. Jo då min dag var bra. Hur e det med dig idag?
CAMIE
SV: Jaha, va spännande! :D Vad är det för projekt da? =)
Dagen har änsålänge bara börjat men hittills har den varit bra ;D Din da? :D
mmelinda
jadå, hur mår du idag?:)
jaha, jag trodde att du bodde där (a)
jaahrå, fast jag bor som sagt i värsta hålan under s-vall -.-
japrecis, assnygg var den :o
Lollo
härligt att solen skiner!
sv: jag har en nikon d60=) och ja jag gillar att sy men är inte så duktig haha=)
sv; inte lika gott som godis...
Sofie
så bra! det hade jag också :) kram
muki
snygg bild :)
om du tänker dej iphone och du tar bort kameran och möjligheter att ringa och smsa. Det är ipod touch och man har ingen abbonemang och den kostar från typ 2500kr till 4000kr. och man surfrar grattis på wifi
aaaa :D
Freddie
jag tycker om borås :)
tyckte om bilderna på dig också.
här är det massa snöfall ..
Dem lä'r sig aldrig att snö fins i sverige varje år ;D
magda
Sv: Det är riktigt jobbigt med stress men man får göra det bästa av situationen istället :)
Emma - FOTOBLOGG
okej :) hans, haha!
linda
Okej :) Ja jag älskar köttfärssås på burk, lätt och gott :) Allt bra idag?
DONKEN
auuuw, tack för de fina orden! :D
ja jag ääälskar att inreda. hållit på o hållit på, jaa du.
jag har väl pysslat med det lite i stort sett hela tiden, sen jag fick eget rum.. fast då vågade jag inte göra nåt. mest bara möblera om, eller vattna blommorna. haha.. :P men sen jag flyttade hemifrån i sept -08, så har jag jääävlar i att fått utlopp för min inredningslusta. ;) nu har man ju PENNGAR, och UTRYMME och egna ideer och möbler, o åker till ikeea då å då... ;) och nätshoppar på jotex, haha.. wiiiih säger jag bara. och på oinsdag, om exaaakt en vecka, börjar jag alltså plugga till inredare. nu är de på riktigt, och jag är så jävla pepp! :D pöss
lassika
Vilka fina bilder
Kram
charlotte
fina bilder. den filmen vill jag se sen...
kram
snygg blogg!




Tillbaka Till Startsidan
2010-02-02
12:50:34
URL: 






