#
#

Citronteckningar och tuffa beslut

Jag är inte ett dugg trött, trots att jag sprungit runt på stan tills mina fötter började värka idag.

Det känns som att många beslut måste fattas denna vecka.

Jag vill verkligen ta jobbet som praktikant. Nu har jag liksom till och med fått läsa manuset till Grotesco och det verkar så himla skoj!
Men samtidigt behöver jag som sagt en inkomst också. Denna månad samt nästa blir verkligen knapra.

Det bästa hade egentligen varit ett extrajobb bara...
För dessutom så:
- pluggar jag halvtid
- drar filmprojektet igång om en månad
- ska jag vara sminkös i en pjäs i sommar (förberedelser)


Jag försöker hinna med plugget så gott det går. Här har jag gjort ännu en citron. Denna gång kunde jag stryka ut "modernistcitron" från vårt papper med citronuppgifter. Bilden ovan är en modernistcitron med kubistiskt tema.

Mellan alla intervjuer, alla måsten och jobbiga beslut så ångrar jag inte en minut att jag köpte en Iphone för flera månader sedan. Det är verkligen avkopplande att sitta och spela ett spel på tunnelbanan eller pendeltåget, dötiden kan fördrivas och man kopplar av.
Ikväll har Tomas fixat över några extra spel till mig! Thanks a lot mate! ♥

#
Kommentarer
 sanna :3

Jo det var nice ^-^ hur gick intervjuerna då?!

 2010-04-09 10:06:34
 URL: http://handlingar.blogg.se/
 "Regni"

Beslutsvånda är jobbigt.Om jag hade en tillförlitlig "kristallkula"skulle jag tala om hur du skulle välja. Dessvärre fattas den mig.Men jag vet att du själv kommer att fatta rätt beslut.Imponerad av ännu en intressant citronbild.Många varma tankar,välgångsönskningar,kramar och förhoppning att du finner lösningar på hur du ska välja.

 2010-04-09 11:35:33
 Marran

Ett tips är att jobba extra på något av telefonförsäljar jobben ? kan ju vara svårt om du har praktik men det kanske går att jobba någon helg?

Har jag mitt headset hos dig förresten?

 2010-04-09 13:13:30
 URL: http://tvjournalistjavisst.blogg.se/
 Sidney The Singer

Åh tack så mkt=)

Snygg telefon altså=)

 2010-04-09 13:37:37
 URL: http://sidneey.blogg.se/
 Vicke

Jag tittar bara in för att önska dig en trevlig helg.

 2010-04-09 17:32:25
 URL: http://www.metrobloggen.se/animeringar
 Sidney The Singer

Just nu tar jag det lugnt och väntar på min kille. Sj?

 2010-04-09 18:27:04
 URL: http://sidneey.blogg.se/
 

Okej gott:) nej ja sitter och svarar på kommentarer och dricker öl:)

 2010-04-09 18:35:11
 URL: http://anythingbutsimple.blogg.se/
 lassika

härlig teckning
Kram

 2010-04-10 09:14:25
 Ellis

Härligt att du får undan lite citronupgifter! =)
Hoppas det löser sig med jobb och pengar också!
Kramar

 2010-04-10 22:03:51
 URL: http://www.metrobloggen.se/paltbarn


» Jag fotar med en Nikon D700, Nikon D3100 och en Nikon Coolpix S3000. Mer information om min utrustning hittar du här.

» Jag gör tyvärr inga gratis bloggdesigner eller gratis teckningar. Däremot kan du beställa en bloggdesign eller teckning av mig, maila för mer info!

» Kontakt: adara.blogg@gmail.com
 Namn:
Kom ihåg mig?

 E-postadress: (publiceras ej)


 URL/Bloggadress: (om du har)


 Kommentar:
:-) :-( :-P :-d :-O ;-) ;-s ;-( :-| :question: :rolleyes: :love: :blush: :mad: :cool: :tired: :bigeyes: :thumbup: :thumbdown: ;-P


bloglovin
Trackback

IDA ERIKSSON

Namn: Ida Josefin Eriksson
Bor: Sedan februari 2010 med min kille, Simon Eriksson, i Stockholm. ♥
Familj: Mamma, pappa och mina fyra småsyskon bor kvar i Umeå.
Gör: Pluggar Journalistik och multimedia på Södertörns Högskola och jobbar ibland extra som skådespelare och statist i olika produktioner.

#

Läs mer »

#

#

ADARA MAGAZINE

ADARAS.se är en bloggtidning som är sprängfylld med allt från skönhet, mode och intervjuer till teckningar, filminspelningar, nöje, tips och shopping. Här hittar du personliga blogginlägg och tidningsinslag. Enjoy!

#

Kontakt:
adara.blogg@gmail.com

Kontaktformulär



TRANSLATE

#

TÄVLINGAR

Vinn din favoritprodukt från Uffes Saker och Ting!


Läs mer »

#

SÖK PÅ ADARAS

VIDEOBLOGG


LÄNKAR

TOPPLISTOR

Fotobloggar RSS/Ping
Blogglista.se
Bildbloggar bloggar
Fotobloggar Modeblogg
Prylar och presenter - CoolStuff Fotobloggar bloggar