ADARAS.SE

IDA ERIKSSON

Namn: Ida Josefin Eriksson
Bor: Sedan februari 2010 med min kille, Simon Eriksson, i Stockholm. ♥
Familj: Mamma, pappa och mina fyra småsyskon bor kvar i Umeå.
Gör: Pluggar Journalistik och multimedia på Södertörns Högskola och jobbar ibland extra som skådespelare och statist i olika produktioner.

ADARA MAGAZINE

är en bloggtidning som är sprängfylld med allt från skönhet, mode och intervjuer till teckningar, filminspelningar, nöje, tips och shopping. Här hittar du personliga blogginlägg och tidningsinslag. Enjoy!

För mer info: Klicka!



bloglovin

VIDEOBLOGG


LÄNKAR

BLOGGPORTALER

Fotobloggar RSS/Ping
Blogglista.se
Bildbloggar bloggar
Fotobloggar Modeblogg
Prylar och presenter - CoolStuff Fotobloggar bloggar
Blogg listad på Bloggtoppen.se

ANNONSER

Macskal.se
Frossle.com

TRANSLATE

TÄVLINGAR

#
» Ny tävling! Vinn ett valfritt smycke från Ninecitrus! :)

Rabattkoder:
» 15% på Sofies Pärlor, uppge koden "adaras".
» 25% på JHshop, uppge koden "SALE".

TIPSA ADARAS.SE

Vill du läsa om något speciellt eller vill du samarbeta med mig? Kanske har du en rolig historia som du vill få publicerad, ett inlägg, en pinsam berättelse eller kanske vet du vem som borde bli veckans intervju? Kontakta mig via kontaktformuläret eller via adara.blogg@gmail.com.

Kontakta mig här!

SOCIALA MEDIER


FÖLJ ADARAS.SE


ADARA MAGAZINE ♥  - din bloggtidning på nätet!
Ida Eriksson - Mylovebasket.com mode online

SÖK I BLOGGEN

BLOGRESPONSE

Valborgsfirande,grillning, casting

Hej!
Här kommer en snabb uppdatering innan läggdags.
Har haft en rätt lugn kväll efter att ha jobbat hela dagen. Är riktigt trött så ska bli skönt med helg!

Jag och Simon ska nog till Micke och Golap på lördag och grilla, det ska bli supermysigt!
Imorgon blir det eventuellt bio. Hur ska ni fira Valborg?

Just ja, ska förresten på casting till en kortfilm på lördag. Ska bli riktigt spännande!

Nej nu ska jag ta och hoppa i duschen, vi hörs!

Just ja, minns ni de där slingorna man satte in i håret när man var liten? Jag satte in två röda slingor i håret för någon dag sedan, jag vågade till och med gå ut offentligt med dem. 

Modig eller vad säger ni?
Lite "emo" kanske, men det ser iaf snyggt ut. Nu ska jag gå ner till köket och steka mig ett par ägg, ska bli jätte gott, tänkte käka dom i duschen..smarigt va?? Men nu ska jag ner, vi hörs imorgon, god natt Ida <33
(Baha blir nog aldrig en bloggare.. )

Update:
Har nu duschat och såg att min lilla älskling passat på att knappa lite på tangentbordet medan jag var borta, som ni kanske märker. xD  


Säg "Jordgubbe" i Guldfynds kassa

Ett tips jag fick av mamma: 
Gå till Guldfynd och säg "Jordgubbe" i kassan. 
Först kommer kassapersonalen verka lite oförstående men sedan kommer de haja till och sedan böja sig ned under disken och med ett leende plocka fram en liten jordgubbe. 
Denna kan du glatt stoppa i väskan GRATIS.

Mer information om jordubben hittar du här.  

Jag hann skaffa mig en jordgubbe innan jag åkte hem från jobbet idag. De delade dessutom ut goodiebags i gallerian intill jobbet. Värt!

Annars har jag inte haft så mycket annat för mig än jobb och lite plugg idag.
Fick ett roligt samtal från ett café i Umeå som frågade om jag inte ville ställa ut min konst där.
Men jag var tyvärr tvungen att tacka nej till att ställa ut om tre veckor, det skulle jag omöjligt hinna. Men det blir eventuellt en utställning i sommar! ♥

Denna tavla ställde jag ut på Hamnmagasinet i Umeå, min första utställning, min första oljemålning. Olja på duk, målad 2007. Det är ett motiv från filmen 300.

Nej nu ska jag skynda mig isäng! 
Hej hopp! 

Bingo på nätet

Ingen har väl missat att det kryllar av bingo på nätet nuförtiden?
Man ser reklam för det på tv och på var och varannan hemsida blinkar
det förbi.


Vill man prova på bingo på nätet så kan man titta in på tex
ProvaBingo.se där man hittar allt man behöver veta, från hur man sätter in pengar till vad en bingobonus är och hur bingobonusar fungerar.


Ett hett tips kan vara att prova på gratis bingo på nätet då du kan få tex 50 kr gratis, att spela för. Det blir 50 gratis bingobrickor, så med andra ord många vinstchanser. En sajt som tex erbjuder det är Maria Bingo, där får du 50 kr att spela bingo på nätet för helt utan att du behöver göra någon insättning och helt utan krav!


Ett annat hett tips för dig som tycker att det var roligt att
spela bingo på nätet och vill göra en insättning är att se till att ta del av en bingobonus. Då kan man till exempel sätta in 200 kronor och sedan få 200 kronor extra gratis. Det blir 400 kr att spela nätbingo, skraplotter eller casinospel för. På vissa bingosajter får man även någon rolig giveaway, som biobiljetter eller tidningar.

Har ni spelat bingo på nätet någon gång?
Om inte, skulle ni kunna tänka er att testa?


Bildkälla


Tips: Träna upp dina handleder

Gyrobollen Powerball tränar upp handleder, armar, axlar och fingrar samtidigt som du har riktigt kul!
Det är ett väldigt populärt träningsredskap bland allt från golfspelare till datanördar.

Vill du undvika musarm, träna upp muskulaturen eller bara ha lite rolig träning så är Powerball definitivt något för dig.

Till en början var jag själv rätt så skeptisk då jag aldrig testat en gyroboll tidigare och inte alls förstod hur den skulle fungera.  
Men jag måste säga att Powerball definitivt överträffade mina förväntningar.

"Efter att ha startat Powerball och satt den inre sektionen i rörelse håller du bollen i handen och gör cirkelrörelser med handleden. På så sätt håller du igång och ökar rotationen. På grund av centrifugalkraften blir det svårare och svårare att hålla hastigheten ju snabbare den roterar."

Det är verkligen roligt att träna med Powerball då det faktiskt blir svårare och svårare att hålla hastigheten. Gyrobollen tyngs ned och det känns nästan som att den ska flyga iväg. Det blir bara roligare och roligare att försöka hålla kvar den så länge som möjligt!


Bilden ovan: Så sätter du fart på din gyroboll och kommer igång med rolig och effektiv träning!


Powerball är verkligen ett bra och spännande träningsredskap!
Jag, Simon och Victor slåss ibland om gyrobollen för att se vem som kan hålla ut längst. 

Du hittar den hos Coolstuff i tre olika varianter. Utan lysdioder och display (som jag har), inbyggd räknare, samt en med inbyggd räknare och lysdioder. Med den inbyggda räknaren kan du hålla koll på hastigheten och kommer säkerligen vilja slå dina egna rekord!

Det effektiva träningsredskapet hittar du här: http://www.coolstuff.se/Powerball

Som bilden till vänster ser förresten jag ut idag... typ.. Don't mind den fula posen, men jag tog bara ett kort med min kamera!
Efter detta blogginlägg ska jag nog försöka hinna med lite plugg också. Det blir säkerligen en liten paus med Powerballen dessutom! Thihi
Sen har jag lovat mig själv att gå isäng tidigt, jag ska upp klockan 06.00 imorgon igen!


Bland hästar och katter.

Hej!
Nu har jag landat efter att ha jobbat en hel dag samt sprungit på stan en vända.
I helgen var jag till Gävle med Simon och hälsade på hans andra moster samt hennes familj.♥  
Det blev en riktigt trevlig helg som jag lyckades dokumentera i över tvåhundra bilder med min kamera.

Här får ni ta del av några utvalda bilder. Jag bjuder eventuellt på ännu fler i veckan, så håll gärna utkik! ;)

Jag var riktigt pepp på att åka iväg en sväng till Gäve. Jag har ju faktiskt bott där i ett halvår - det är en fin stad som en del av mig faktiskt saknar.

På väg mot Gävle med Simons mormor.

Vi stannade en vända för att kolla på huset som kinserna har byggt, minns någon vad detta heter?

När vi väl hade landat i Gävle (och jag dessutom hade hunnit hälsa på min vän Sofia en snabbis på hennes jobb) åkte vi iväg för att kolla på hästar. Simon moster har en supefin egen häst!

Jag har hur mycket hästbilder som helst på min dator just nu. Det fanns så många olika hästar, och det vore ju synd om inte alla fick vara med på bild! 

Dessutom dök en tjock och fin kisse upp som jag inte kunde låta bli att fota.  


Jag saknar verkligen Bubblan... katten som jag hade förut (men som Micke nu tagit över)...  


Jag trivdes verkligen bland alla djur, även om min klädsel kanske inte var den bästa stalloutfiten, haha.


Simons söta kusin hade verkligen saknat Simon. Hon var så glad när han kom. Själv tyckte jag det var jättekul att träffa henne också, jag tror hon gillade mig med. Jag fick i alla fall spela en massa spel med henne!


Det här var min helg väldigt kortfattat i några bilder.
På söndagen gick vi på stan och jag hittade dödskalleringen som jag jagat ett tag nu. Bild på den kommer senare. ♥

Vad har ni haft för er i helgen?

 


Teckningar

Hej!
Här kommer några teckningar som jag hållit på med lite idag och igår.
Båda teckningarna ingår i mitt projektarbete som handlar om änglar.

Här är den första. En kvinnlig lite tuffare ängel målad med färgpennor och oljepasteller. Använde även lite smörpapper till molnen länst ned. Den är inte helt klar än!

Eftersom de flesta av mina blyertspennor blivit väldigt korta  och försvunnit var jag tvungen att använda 2B och 6B till att rita nästa ängel som skulle föreställa John Lennon. I vanliga fall brukar jag använda HB till att skissa upp teckningen och även använda lite olika till hår m.m. Nya pennor samt fixativ måste införskaffas så snart så möjligt! ♥

Här började jag skissa lite på bakgrunden...

Sedan kom jag på att det vore fint med lite noter i bakgrunden. Så jag ritade till några noter från låten Imagine.

Denna teckning är inte heller helt klar. Skuggor ska fixas och glasögonen samt håret måste definitivt få sig en omgång till med pennorna och stompfen. Men det blir en annan dag.

Just ja, det blev tyvärr inget statistjobb idag!
Som så ofta inom filmproduktioner blir saker uppskjutna m.m. Så jag vet faktiskt inte om det kommer bli något, men jag håller er uppdaterade! ;)

Imorgon blir det i alla fall en sväng till Gävle! ♥ 
Vad hittar ni på i helgen?

Om lotto.

Vad har ni för erfarenheter av lotto?

Jag kom att tänka på när jag var liten och såg på Bingolotto med föräldrarna. Jag hade pysslat ihop en egen lott som jag sen fyllde i numren allt eftersom de drogs i TV-rutan. Alltså kunde jag också ropa Bingo efter ett tag, och behövde inte alls känna mig som en förlorare.

Mamma tyckte väl antagligen att det  var gulligt så hon skickade in min egengjorda bingolott till programmet.

Det dröjde inte länge innan jag fick tillbaka en liten hälsning av Leif ”Loket” Olsson med autograf och allt.


Det är väl sammafattningsvis ungefär dessa erfarenheter jag har av lotto.
Jag har aldrig spelat lotto online och det är väl egentligen bara Bingolotto jag provat på, då i sällskap med släkten.
Eller i och för sig brukade jag och min bästa kompis Therese under mellanstadiet gå till Hartvigsgården (en ungdomsgård) och spela Bingo. Tess hade alltid så himla tur! Själv satt man där och såg avundsjukt på när hon vann godisklubbor och annat lyxigt på den tiden.

En gång vann jag dock 100kr när jag och farmor spelade framför Tvn, men det är nog den enda vinsten som inkasserats också. Visst har man kanske vunnit lite småvinster på bilbingo och liknande, men aldrig några större summor.

För er som har spelat lotto denna vecka hittar ni lotto resultaten här.
Det var tyvärr ingen som haft så tur som Herr Roos denna gång.
Ni kanske minns att jag skrivit om den boken tidigare?
Annars kan ni kika in här. Han lyckades pricka in alla sju rätt! Tänk om man hade sån tur!



P.S Hittade en länk som jag skrivit lite om lotteri och "gambling" tidigare.
http://www.metrobloggen.se/jsp/public/permalink.jsp?article=19.8388421


Zombiestatist imorgon

Jag kollade min mail igår kväll och överraskades av ett riktigt roligt mail bland all reklam.
Jag ska få spela zombie imorgon i en film! Det ska bli så himla roligt, har alltid velat spela zombie. Speciellt efter att ha kollat på zombiefilmer och spelat Resident Evil 4.

Så här ser kanske jag ut imorgon kväll ... ♥ 

Zombie är i främst den karibiska versionen av voodoo en människa vars sinne behärskas av en annan eller vars viljeförmåga helt försvunnit, alternativt en död människa vars kropp återfått livet enbart i så måtto att den kan röra sig och eventuellt utföra en mästares order. Det finns mycket få vetenskapliga belägg på verkliga zombier.


ängel i tusch och citron på toapapper.

Hej!
Igår var jag hemma större delen av dagen för att teckna till kursen konstnärlig utveckling.
Jag blev nämligen hemskickad från jobbet eftersom jag var för sjuk för att jobba ... usch vad arg jag är på chefen! Det verkar som att jag inte kommer få ut någon lön denna månad alls. Allt är en himla röra, jag är så glad att jag sagt upp mig från det jobbet.

Nästa vecka börjar jag jobba på mitt gamla jobb i stan.

Nu till lite roligare saker.
Här kommer en snabb ängelskiss till. Den högra armen ser lite konstig ut, men eftersom det är målat med svart tuschpenna kan man inget ångra. Och jag orkar tyvärr inte göra om allt.


Jag hann göra en till citronmålning igår också. Här är "citron i närbild". Målad med akryl på toapapper, hehe.

Så här såg jag förresten ut i söndags precis innan jag skulle till Södertälje för att vara med i musikvideon.

Ha en fortsatt fin dag! ♥
Puss och kram,
Ida

Helgen i brusiga bilder

I helgen har jag varit rätt så upptagen som ni kanske märkt på den urusla uppdateringen.

I fredags åke t.ex. jag, Simon, Victor, Ida och Tomas till Svt-huset för att vara publik i programmet Bubblan. 
Till en början satt vi till vänster - då vågade jag knäppa en liten sneakpeak med min mobil. Vi flyttades dock senare till att sitta i mitten för att fylla ut tomma platser. Då var vi närmare kamerorna - men tro inte att vi syntes i programmet för det. ;) 

På lördagen åkte jag och Simon in med matchande kläder för att träffa hans moster och familj. Det blev en väldigt lyckad dag med trevlig sällskap. Vi bjöds på riktigt god middag och kvällen avslutades med lite fotbollsspelande i Zinkensdamm och sedan bio.

Jag och Simon gick för att se Clash of the Titans. Det var en rätt okej film faktiskt, även om jag själv hade önskat mig lite mer av slutstriden.

Någon fler som sett denna film?

Igår åkte jag till Södertälje för första gången i mitt liv. Jag skulle nämligen vara statist i en musikvideo med Saving Joshua.
Jag hade ett annat statisterbjudande också, men tyvärr var det exakt samma tid så jag var tvungen att välja vilket projekt jag skulle vara med i. Det är verkligen typiskt när man väl får chansen liksom.


Det var riktigt fint i Södertälje även om himlen pryddes av mörka moln.

Idag skiner istället solen och jag har varit iväg till Vårdcentralen för att kolla upp min huvudvärk.
Troligen är det spänningshuvudvärk. Hm.

Dagens fråga:
Har ni sett någon bra film på bio på sistone?♥



Självmord med Johan Glans

Hej!
Jag tänkte bara snabbt skriva att JAG LEVER.
Det blev tyvärr ingen uppdatering igår eller förrgår, så tänkte det var bäst att skriva några rader för alla oroliga därute.

Jag kom ganska nyligen hem efter att ha varit inne i stan med Simon och hälsat på hans moster.
Det var supertrevligt!

Lovar att bilder kommer senare på vad jag gjort i helgen!

Puss och kram,
Ida

P.S Ni får roa er med en video med Johan Glans tills vi hör igen. Men det är inte fy skam!
Enjoy:

En målning i akryl och krita

Det blev inte mycket jobb idag.
Åkte in till stan en snabb sväng men åkte sedan tillbaka. Eftersom jag har sju dagars uppsägningstid på jobbet jag har nu ska jag jobba hela nästa vecka där.
Efter det kan jag börja med något nytt!

Jag försökte ändå göra något vettigt av dagen. Ta igen en massa plugg om inte annat.

Jag klädde golvet med tidningspapper och började med mitt projektarbete.
Egentligen är det bra när man har brist på material, då måste man tänka kreativt.

Sedan målade jag tidningarna med vit akrylfärg och skissade upp en ängel med svart krita.
Jag hade tänkt fokusera på änglar i mitt projektarbete nämligen.

Nu ikväll har jag fortsatt att måla en sväng till. Nu är tyvärr belysningen för dålig, så nu blir det till att koppla av resten av kvällen.

Har ni haft en bra dag? ♥ 

Extra: Aldrig tidigare visat

I brist på saker att skriva om idag, tänkte jag bjuda på några bilder som aldrig publicerats tidigare.
Den dåliga kvalitén beror dock på att bilderna är tagna med min Iphone.

Till vänster: Ett seriöst filmmöte hos Holger slutade som ovan.
Till höger: En bild Simon tog på mig när vi väntade på bussen en morgon. Läskigt vit man är i ansiktet alltså!

Ovan: Två bilder tagna i början på mars då vi var ute och käkade på en väldigt mysig kinarestaurang i stan.  

Till vänster: Victor posar i en (gräslig) rock som vi hittade i en annars rätt så cool butik i stan.
Till höger: Simon provar killers i samma butik.

Sist men inte minst bjuder jag på två egobilder tagna idag.
Bilden till höger är tagen i skrivande stund.


Nej snart blir det till att gå isäng för mig. Jag ska upp klockan 06.00 imorgon för att hinna med bussen till jobbet.

Har ni några planer inför morgondagen?

Statistjobb och jobberbjudanden

Hej!
Idag har jag fått riktigt många jobberbjudanden. Roligt är det att människor kämpar för att jag ska välja just deras företag.

Jag kommer dock inte kunna vara med i Grotesco, det kommer inte gå att kombinera med arbete tyvärr. Så jag tackade nej idag, trots att det var det jag ville mest. Men möjligtvis kommer jag kanske vara statist på ett hörn.

På tal om statistjobb så ska jag troligen vara statist i en film på söndag! ♥
Jag älskar verkligen Stockholm och alla dess möjligheter.   


Så här ser jag ut idag typ. Med rutig skjorta och svarta jeans.
Efter att ha varit på en andra intervju idag satte jag mig ett tag för att måla citronteckningar. 
 
Nu ska jag försöka koppla av resten av dagen. Ska sticka och spela tv-spel med Simon och gänget snart. Thihi! 

Dagens låt:

Söndag (i bilder)

Igår var det riktigt fint väder i Sveriges huvudstad.
Jag, Simon, Victor och Bonnie drog iväg in till stan för att njuta av solens strålar vid vattnet.




Det var glada miner och skratt.



Fåglarna verkade också himla glada över värmen.

Liksom resen av alla människor. Många sprang runt med solbrilllor och bara ben.

Det var nästan så att man ville hoppa i vattnet och bada... men det är nog fortfarande lite för kallt innan den premiären kan göras.

Notera att alla hade vita skor på sig igår...
själv hade jag mina svarta klackar på mig. Men de svarta stövlarna livades upp med en fin rosa rosett. ♥ 


Idag har jag varit iväg på Lidingö och träffat några ur gänget bakom Grotesco 2.
Jag vill så gärna vara med och hjälpa till - tänk vilken erfarenhet!

Men det kommer nog tyvärr inte gå rent ekonomiskt.
Så imorgon blir det en uppföljningsintervju från ett jobb från förra veckan. Jag har redan blivit erbjuden några jobb, men jag ska avvakta till efter imorgon.

Jag har dessutom lyckats slarva bort mit SL kort på förmiddagen. Det försvann någonstans mellan T-centralen och Ropsten. Jag var därför tvungen att införskaffa ett nytt på vägen hem ... blää! Men det gamla skulle ändå gå ut om några dagar, så det är väl inte hela världen.

Nu blir det lite pluggande!
Puss puss

sommarkänslor.


Det är mulet här i Stockholm idag. Jag och Simon ska snart iväg till gamla stan och träffa Golap (min gudmor) och Micke över en fika.

Rätt mysigt kan det vara att sitta inomhus när vädret är som detta...
men egentligen drömmer jag bara om sommaren.

För sommarkänsla:
 <---- (klick)


Vad hittar ni på idag?


Citronteckningar och tuffa beslut

Jag är inte ett dugg trött, trots att jag sprungit runt på stan tills mina fötter började värka idag.

Det känns som att många beslut måste fattas denna vecka.

Jag vill verkligen ta jobbet som praktikant. Nu har jag liksom till och med fått läsa manuset till Grotesco och det verkar så himla skoj!
Men samtidigt behöver jag som sagt en inkomst också. Denna månad samt nästa blir verkligen knapra.

Det bästa hade egentligen varit ett extrajobb bara...
För dessutom så:
- pluggar jag halvtid
- drar filmprojektet igång om en månad
- ska jag vara sminkös i en pjäs i sommar (förberedelser)


Jag försöker hinna med plugget så gott det går. Här har jag gjort ännu en citron. Denna gång kunde jag stryka ut "modernistcitron" från vårt papper med citronuppgifter. Bilden ovan är en modernistcitron med kubistiskt tema.

Mellan alla intervjuer, alla måsten och jobbiga beslut så ångrar jag inte en minut att jag köpte en Iphone för flera månader sedan. Det är verkligen avkopplande att sitta och spela ett spel på tunnelbanan eller pendeltåget, dötiden kan fördrivas och man kopplar av.
Ikväll har Tomas fixat över några extra spel till mig! Thanks a lot mate! ♥

praktikantjobb, intervjuer och extensions

Hej hopp!

Idag har jag sprungit runt på stan nästan hela dagen. Jag var på ett möte på ett mysigt café på Stockholm södra för att prata om ett eventuellt jobb som praktikant till Grotesco 2. Jag skulle få hjälpa till med smink och kostymdelen.

Jag skulle superdupergärna vilja ha det jobbet, men då är frågan hur man ska få ihop det med allt annat ... Tyvärr ger inte praktikantjobb särskilt mycket pengar - så det innebär att jag behöver ett annat jobb oxå.

Klockan 15.00 befann jag mig på en annan station för att gå på en till jobbintervju - det samtalet fick jag idag.
Så totalt har jag åtta intervjuer denna vecka (om jag räknat rätt), varav tre har jag redan gjort bort.


Om ni undrade vad jag gjort med håret så kommer svaret här:
Jag har satt in extensions, d.v.s. gjort en hårförlängning. ♥ 

Tänk nu har man långt hår! Jag har försökt spara i evigheter men det ska alltid klippas så mycket när man ska till frisören!


utsläppt eller uppsatt i en hästsvans ... hm. kul är det med variation i alla fall.


Här är en bild knäppt med min Iphone någonstans runt Rådmansgatan kring tretiden idag. Tänk vad svårt det ska vara att hitta rätt adress ibland! Efter att ha frågat två personer kom jag dock i tid till intervjun. Puh!

Vad har ni gjort idag?

Vad har jag gjort med håret?

Hejsvejs!
Det har varit lite dålig uppdatering på sistone, men jag har knappt suttit vid datorn något faktiskt.

Igår var jag på möte med filmteamet sedan hängde jag med Simon m.fl. resten av dagen.
I söndags var jag en sväng till Älvsjö för att fixa håret ... vad jag gjorde får ni gissa. ;)

Hittade lite bilder från torsdagen då Sanna kom över hemma i Umeå. Jag hjälpte henne att färga håret svart - yes, black is the shit! ♥


Vi fjantade oss lite framför min kamera när vi hade torkat hennes hår efter färgningen.

Ah just ja - ser ni vad jag har gjort med håret? ;)

Det är något jag velat göra sjuuuukt länge - men aldrig gjort tidigare.

Nu ska jag hoppa in i duschen och sedan blir det en sväng till Stockholm södra dit jag ska på arbetsintervju.

Puss puss


Påskmiddag ute på balkongen

Hej hej!

Igår bestämde jag, Marran, Simon och Victor för att göra något påskigt.
Vi bestämde oss för att äta påskmiddag - och eftersom vädret tillåt bar vi ut bordet på balkongen. 

Sill, tomater, potatissallad, skinka och ägg m.m. fanns på påskbordet.

Plus i kanten för det fina vårvädret! ♥


Jag och Marran lekte lite med kameran inomhus...
jag minns faktiskt inte vad jag skulle tänka på när Marilén knäppte bilden nedan.

Någonting otäckt var det i alla fall!

fredagspanik, resor och födelsedagskalas

Nu sitter jag på Umeå City Airport och väntar på flyget ned till Stockholm.
Jag har passerat säkerhetskontrollen (yes, lamporna började lysa och jag tjöt även denna gång när jag passerade spärrarna, på grund av ... skorna!?) och checkat in bagaget.

Det blev några hektiska minuter då jag kom på att jag glömt skriva upp bokningsnumret, och desperat försökte koppla upp till internet och kolla min mail utan att lyckas. Jag ringde runt till lite människor, men ingen hade tillgång till dator.
Tillslut ordnade sig allt dock. En ruta med "Anslut till internet" dök upp och jag kunde pusta ut av lättnad.

Det hade säkert gått att ordna ändå, men men!

I brist på annat att skriva bjuder jag på lite bilder från onsdagens födelsedagsfirande.

Det bjöds på en påskig födelsedagstårta ...

Och Sanna är nu hela 15 år! Hurra hurra! =)

Så här tycker förresten jag om att snart åka ned till Stockholm:

So long Umeå! nu sticker jag igen, hej hej!
'

Två citronteckningar

Nu har jag bara 14 citroner kvar att måla.

För er som inte vet så går jag en kurs som heter konstnärlig utveckling - och en av våra uppgifter denna vår är att göra en massa citroner i olika stilar.


Här här jag gjort den svartvita citronen ...

Och här är den politiska citronen ...

Här hittar ni den försvunna citronen som jag gjort.
och här hittar ni den impressionistiska citronen.

Sist men inte minst hittar ni citroner som hinder i en linjekomposition här.


Nu ska jag ta och fortsätta med mitt citronarbete en liten stund till, vad hittar ni på?
P.S Åker tillbaka till Stockholm imorgon!